Motor Ehliyeti Ve Sınıfları

Motor Ehliyeti Ve Sınıfları

Motor Ehliyeti Ve Sınıfları;01/01/2016 tarihinden itibaren geçerli olan motor ehliyeti sürücü belgesi sınıflara bölünmüştür.

M SINIFI SERTİFİKA:

Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki-üç-dört tekerlekli motorlu bisikleti kullanacaklar alacaklardır. Geçerlilik süresi 10yıl olup 16 yaş şartı aranmaktadır.

A1 SINIFI SERTİFİKA:

Silindir hacmi 125 santimetreküpü,  gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki-üç tekerlekli motosikleti kullanma izni verir. Geçerlilik süresi 10 yıl olup 16 yaş şartı aranmaktadır. Ayrıca M sınıfı ehliyet gerektiren araçları da kullanabilir.

A2 SINIFI SERTİFİKA:

Gücü 35 kW ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, iki-üç tekerlekli motosikleti kullanma izni verir. Geçerlilik süresi 10 yıldır. 18 yaş şartı aranmaktadır. Ayrıca M sınıfı ve A1 sınıfı ehliyet gerektiren araçları da kullanabilir.

A SINIFI SERTİFİKA:

Gücü 35 kW ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen iki-üç tekerlekli motosikleti kullanma izni verir. Geçerlilik süresi 10 yıl olup, Tüm motor sınıflarını kullanabilir.

A sınıfı için en az 24 yaş veya 2 yıllık A2 sınıfı ehliyet şartı aranmaktadır.

Motosiklet Sürücü Belgesinin yenilenme süreleri ve şartları

M sınıfı, A1, a2, ve A sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir yenilenmek zorundadır. Belgelerin süresi sonunda yenilenmesi sırasında sağlık raporu aldırılacaktır. Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacaktır. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve idari para cezası uygulanacaktır.