Otobüs Ehliyeti Ve Sınıfları

Otobüs Ehliyeti Ve Sınıfları

01/01/2016 tarihinden itibaren geçerli olan ağır vasıta sürücü belgesi sınıflara bölünmüştür.

D1 (minibüs) SINIFI SERTİFİKA:

Maksimum 16+1 koltuk sayısını geçmeyen yolcu taşımak için imal edilmiş araçları kullanacaklar alacaktır. Geçerlilik süresi 5 yıl olup 21 yaş şartı ve B SINIFI EHLİYETE SAHİP OLMAK gerekmektedir.D1 Sınıfının M (MOPED), B(OTOMOBİL-KAMYONET), B1 (ATV) ,ve F”(TRAKTÖR) kapsar.

D1E (minibüs RömorkluSINIFI SERTİFİKA:

Maksimum 16+1 koltuk sayısını geçmeyen römork takıldığından en az 750kg ve en fazla 12.000 kg geçmeyen yolcu taşımak için imal edilmiş araçları kullanacaklar alacaktır. Geçerlilik süresi 5 yıl olup, 21 yaş ve D1 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. D1E Sınıfı M (MOPED) ,  B (OTOMOBİL-KAMYONET), B1 (ATV) D1 ve F (TRAKTÖR) kapsamaktadır.

D (Otobüs) SINIFI SERTİFİKA:

Geçerlilik süresi 5 yıldır.24 yaş şartı aranmaktadır. B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.

D sınıfı ehliyet ile M (MOPED) , B (OTOMOBİL-KAMYONET), BE, B1 (ATV) D1,ve F (TRAKTÖR)

DE (Otobüs Römorklu):

Geçerlilik süresi 5 yıl olup 24 yaş şartı aranmaktadır. Ayrıca D sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. DE sınıfı ehliyet M (MOPED), B (OTOMOBİL-KAMYONET),BE, B1 (ATV) ,D, D1,D1E ve F(TRAKTÖR) kapsamaktadır.

Bu sayfamızda sizlere D sınıfı ehliyetin ne olduğunu, nasıl alındığını, D sınıfı ehliyet alma şartlarını, 2021 fiyatlarını ve D sınıfı ehliyete sahip olanların hangi araçları kullanabileceğinden anlatık.